Úvod > Aktuálně > Dny otevřených ateliérů 2017

Dny otevřených ateliérů 2017

Doa-foto_2

DNY OTEVŘENÝCH ATELIÉRŮ se na Vysočině konají v roce 2017 již po sedmé. Součástí akce ve dnech 7. a 8. října jsou opět i nejrůznější doprovodné akce, které tvůrci a vystavovatelé pro svoje návštěvníky připravili. Ať již to jsou vernisáže výstav, které se někde uskuteční už v průběhu druhé poloviny září, doprovodné víkendové hudební programy v jednotlivých ateliérech, módní přehlídky či setkání tvůrců různých oborů, především sklářů v některých dílnách.

Stejně jako v předchozích ročnících, také letos pevně věříme, že celá akce udělá radost a dobrou pohodu všem, kteří budou prezentovat svůj um a dovednosti, i těm, kteří budou jednotlivé tvůrce na Vysočině navštěvovat. Kraj Vysočina tuto akci výrazně podporuje, představuje totiž velmi zajímavý způsob, jak přiblížit umění lidem. Od prvního ročníku akci organizačně zabezpečuje havlíčkobrodské Muzeum Vysočiny.

Ateliéry, dílny a galerie se tentokrát otevřou na téměř sto padesáti místech ve městech a obcích a v nich se představí bezmála dvě stovky výtvarníků a uměleckých řemeslníků. Dalších několik desítek tvůrců budou moci zájemci spatřit ve dvou desítkách galerií, které se do akce zapojily. Stejně jako v minulosti, nejvíce zastoupeným oborem mezi v tomto roce zpřístupněnými ateliéry jsou ty malířské a grafické, kterých je téměř čtyřicet. Návštěvníci mohou o tomto víkendu zamířit také do šestnácti keramických dílen, z nichž každá nabízí ukázky trochu odlišné práce s materiálem. K Českomoravské vysočině neodmyslitelně patří už po staletí sklářská výroba. Také letos je pro Vás otevřeno deset sklářských provozů. Od těch nejmenších domácích s menší pecí, nebo jen s kahanem, až po ty největší. Tady jen pozor, sklárny v Okrouhlici, Karlově nebo v Horních Dubenkách jsou návštěvníkům otevřeny pouze v sobotu dopoledne. Naopak historická a znovu se probouzející sklárna v Tasicích bude otevřena i s doprovodným programem po oba dny, stejně jako ta Škrdlovická.

Mezi dalšími obory jsou prakticky ve všech pěti okresech kraje nejvíce zastoupeni kováři a řezbáři. Nechybí ani šestice fotografických ateliérů a tři knihařské dílny. Zájemci budou moci zamířit také k sochařům, řezbářům a kameníkům, jichž jsou dvě desítky. Ve třech dílnách 5 návštěvníci spatří tvůrce nejrůznějších, až exotických hudebních nástrojů. Z dalších oborů jmenujme ještě například šperkařství, oděvní návrhářství a textilní tvorbu, včetně kožené galanterie, paličkovanou krajku, drátování, práci nožířů, tvorbu skleněných vitráží a další. Ani letos nezůstanou zavřené školy výtvarných oborů. Jejich nabídka je skutečně pestrá. Od oborů kamenických a sklářských, přes malbu a grafiku, design a oděvní výtvarnictví a animační tvorbu až třeba po ukázku výuky uměleckých kovářů a pasířů v odborné střední škole v Třebíči, kerá je v tomto roce přístupná veřejnosti v rámci DOA poprvé. Návštěva uměleckých škol navíc může pomoci nasměrovat dospívající dívky a chlapce při výběru svého budoucího povolání.

Takže, jako každoročně na závěr můžeme zopakovat. Ne každý den můžeme vidět při práci skláře, malíře, sochaře, umělecké kováře. Sledovat je, ptát se na jejich inspiraci, hledat kořeny jejich tvorby a tvůrčího zájmu. Chceme tak alespoň takto poděkovat všem těm, kteří se rozhodli do akce zapojit tím, že zpřístupní svá tvůrčí zázemí a zároveň jim popřát hojnou návštěvnost jejich ateliérů a dílen ze strany veřejnosti. Milovníkům umění, kteří se za nimi vypraví, pak přejeme krásné počasí, příjemné a pohodové cestování a co nejzajímavější umělecké a tvůrčí zážitky.

Realizační tým Dnů otevřených ateliérů 2017

MgA. Jiří Jedlička – ředitel Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod