Úvod > Aktuálně > Konec 2. světové války na Havlíčkobrodsku

Konec 2. světové války na Havlíčkobrodsku

Konec_valkyMuzeum Vysočiny Havlíčkův Brod vydalo publikaci "Konec 2. světové války na Havlíčkobrodsku". Tato kniha se setkala s velmi kladnou odezvou u čtenářů vyhrála dvě ceny v rámci 27. Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě - Cenu Kraje Vysočina a Cenu posluchačů Českého rozhlasu Vysočina.

 

 

Autorem je historik a zaměstnanec muzea Michal Kamp. Kniha obsahuje krátké shrnutí vývoje květnových dní roku 1945 v okrese Havlíčkův Brod a celkem 627 dobových fotografií. Obsah každé z nich autor podrobil pečlivé analýze a doplnil snímky odborným komentářem o zobrazených událostech, dobové technice či osobnostech.

Vzhledem ke svému množství a různorodosti jsou fotografie rozdělené do několika kapitol: Německý Brod a okolí, Kolem Golčova Jeníkova, Ždírecko a Chotěbořsko, Přibyslav a Ledečsko. Nejde o členění primárně zeměpisné, protože v různých částech okresu se vývoj povstání lišil a centry nejčastěji bývala nejbližší města. Snímky jsou zároveň řazeny chronologicky, aby dokázaly skrze své popisy vyprávět příběh povstání v dané oblasti. Čtenář se tak stane pomyslným svědkem osvobození Německého Brodu, snah pohledských obyvatel bránit svou ves před prchajícími Němci, přestřelky mezi Sověty a Němci u Golčova Jeníkova, následků sovětského bombardování Ždírce a Krucemburku, masového projíždění Němců Ledčí nad Sázavou a Přibyslaví a mnohých dalších událostí. Za specifickou kapitolou knihy pak označujeme podrobně zdokumentovaný nález zubožených těl českých povstalců v Hurtově háji u Věže a v Lázničkově stráni mezi Havlíčkovým Brodem a Perknovem. Tato událost neodmyslitelně patří k lokální paměti na konec války na Havlíčkobrodsku a autor je přesvědčen, že její hrůzy se stále musí v ryzí podobě připomínat. Publikace zároveň skládá poctu všem odvážlivcům, kteří se rozhodli i přes ohrožení vlastního života konec války v okrese fotograficky dokumentovat.
Kniha vyšla s podporou Kraje Vysočina (v rámci Edice Vysočiny) a má 300 stran na křídovém papíře. Lze ji zakoupit v budově muzea, skrze e-shop muzea na http://www.muzeumhb.cz/eshop/publikace/ či mailem na Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Cena knihy je 400 Kč.

Kontaktní osoby:
Michal Kamp (autor publikace), Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , 775 020 421,
Vendula Marková (prodej a distribuce), Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , telefon 569 429 151


Partnerské weby