Úvod > Aktuálně > Sborník Havlíčkobrodsko č. 30

Sborník Havlíčkobrodsko č. 30

HBrodsko_30

V těchto dnech vychází jubilejní číslo sborníku Havlíčkobrodsko. Množství a kvalita příspěvků potěší každého badatele i milovníka našeho regionu.
- Tomáš Somer (FF UPOL) rozebral vzácný urbář z Pohledu, který lze datovat až do roku 1328 (s hvězdičkou).
- Michal Řezníček (SOkA Nymburk) zase vyvrací svým článkem držení Světlé Šternberky. 
- Titul "vyčerpávající práce" letos získal David Novotný (SOkA Chrudim) za svůj podrobný soupis historie tvrze a hrobky Kustošů v Lipce, jejichž panství sahalo na severní stranu okresu. 
- Dále Alena Jindrová (MVHB) se zaměřila na židovskou rodinnou firmu Lazar Pick a synové, která v první polovině 19. století ovládala regionální sklárny vpravdě kapitalistickým způsobem.
- Josef Šrámek (MVČ HK) se v rámci letošního výročí zabýval strhujícími vzpomínkami Ladislava Prokopa z 21. pěšího pluku na válku v roce 1866.
- O městském ranlékaři v Přibyslavi a prvních zdravotnících ve Ždírci a Krucemburku velmi kvalitně pojednává Filip Plašil (Klub Za historickou Polnou).
- Svou badatelskou cestu za rodinou Šupichů završil Michal Kamp (MVHB) článkem o Josefu Šupichovi mladším, který byl významným mužem Prahy první poloviny 20. století.
- Emeritní archeolog našeho muzea Pavel Rous na několik stránek uspořádal dosavadní poznatky o Lipnickém svěcení husitů v roce 1417.
- Aleš Knápek (MVHB) a Aleš Veselý (GVU HB) sepsali historii zajímavého, ale opomenutého renesančního mlýna v Havlíčkově Borové.
- Alena Křivská (Muzeum Podkrkonoší v Trutnově) zůstává věrná svému letitému tématu v podobě světelského kostela a tentokrát píše o betlému zde umístěném.
- Eduard Veselý (MVHB) se vrátil na sever okresu, kde po zpracovaných železárnách na Ranecku "přesídlil" do Chotěboře ke studiu nejvýznamnějších strojíren v oblasti - Vilém Eckhardt a spol.
- Dalším spolkům v Golčově Jeníkově (skauti a literární klub) se věnoval Jaroslav Holý.

Sborník je k dostání v budově muzea za 240 Kč nebo na mailu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .


Partnerské weby