Startseite > Aktuell > Sborník Havlíčkobrodsko 31

Sborník Havlíčkobrodsko 31

SbornikVychází 31. číslo Havlíčkobrodska, sborníku o regionální historii.

Opět vydáváme rukou společnou s Moravským zemským archivem v Brně – Státním okresním archivem Havlíčkův Brod sborník příspěvků o historii regionu Havlíčkobrodsko. Nad stránkami jeho již 31. čísla si na své přijdou všichni milovníci dějin Havlíčkova Brodu i širšího okolí Českomoravské vrchoviny.

Začněme dvěma pracemi o klášterech Josefa Šrámka a Tomáše Somera. Prvně jmenovaný sepsal Sociální sítě konventu cisterciaček Vallis sanctae Mariae v Pohledu ve středověku, kde navazuje na svůj článek otištěný v Havlíčkobrodsku 30 v loňském roce a jak název napovídá, zabývá se vazbami pohledské dominanty s okolním světem.

Tomáš Somer zůstal věrný svému dlouholetému tématu kláštera vilémovského a článkem Vilémovský opat Mikuláš a „vomitus seculis“ odhalil zajímavé (a nežádoucí) skutečnosti, které na tomto již zaniklém klášteře byly praktikovány v reálném rozporu s Řeholí sv. Benedikta.

Následuje další skvělá studie, tentokráte od Filipa Plašila. Ten popsal zřízení a fungování Vojenského lazaretu v Polné 1914–1916. Polná za první světové války totiž spadala pod okresní úřad v Německém Brodě.

Alena Jindrová nám představuje průběh Nepokojů v Německém Brodě po Velké válce a dokazuje, že jejich původ nebyl antisemitský, jak se doposud často uvažovalo, ale ryze sociální.

Vyčerpávající zprávou je Fara čili komenda řádu německých rytířů v Německém Brodě od muzejního archeologa Aleše Knápka. Ten zpracoval několik nových nálezů písemných i archeologických kolem současné budovy děkanství v Havlíčkově Brodě a poodhalil nová fakta k fungování této významné buňky církevního řádu ve městě.

Pavel Rous doslova zmapoval Sklárny na Českomoravské vrchovině na mapách Čech a Moravy ze 17. století a sepsal o tom zprávu do našeho sborníku.

Známý lékař havlíčkobrodské nemocnice Jan Betlach rozšířil své bádání o Pitvě Melchiora z Redernu roku 1600 v Německém Brodě. Čtenář se dozví fakta nejen o průběhu pitvy samotné, ale též o životě, skutcích a významu Melchiora z Redernu.

Seznam příspěvků zakončuje Jaroslav Holý se Zápisky z Velké války, kde vybral výňatky z válečného deníku svého předka Jana Holého a přidal z osobního archivu dopis jeho přítele, a papírově protivníka, legionáře Jaroslava Lichého.

Samotný závěr sborníku tradičně patří výročním zprávám obou vydavatelů, tj. Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod a Moravského zemského archivu v Brně – Státního okresního archivu Havlíčkův Brod, za předchozí rok (2016).

Aktuální 31. číslo Havlíčkobrodska má 160 stran a vychází v nákladu 200 výtisků. Publikaci lze zakoupit za 200Kč v návštěvní době v sídle Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod, případně ji lze objednat na adrese Muzea nebo přes eshop na našich stránkách.

Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod
Havlíčkovo náměstí 19
580 01 Havlíčkův Brod

Objednávky online:http://www.muzeumhb.cz/eshop/publikace/