Úvod > Výstavy > Dvě fotografické výstavy Nepochopení & Podoby známé a neznámé

Email Tisk

Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod

Akce 

Název akce:
Dvě fotografické výstavy Nepochopení & Podoby známé a neznámé
Kdy::
05.01.2018 - 11.02.2018
Místo konání:
Muzeum Vysočiny - Havlíčkův dům - Havlíčkův Brod
Kategorie:
Výstavy

Popis

Nepochopení/Podoby známé a neznáméMuzeu Vysočiny Havlíčkův Brod přichystalo na počátek roku dvě fotografické výstavy členů Fotostřediska Havlíčkův Brod s ukázkou sochařských děl, které budou společně zahájeny v pátek 5. ledna 2018, na něž si Vás dovolujeme pozvat.


První výstava s názvem NEPOCHOPENÍ představí tvorbu Miroslava Kodrle a Květy Lutnerové z Havlíčkova Brodu, kteří mají podobný pohled na svět a fotografované objekty, přestože každý fotografuje něco jiného. Miroslav Kodrle se věnuje převážně fotografi iaktů, Květa Lutnerová ráda hledá detaily v krajině, architektuře, v každodenním životě. I přes rozdílné záliby jsou si navzájem inspirací a učí se společně objevovat kouzlo nových postupů a fantazijních efektů. Jak sami říkají: Náš společný pohled na svět je pro lidi, kteří rádi vidí "všechno ostře", někdy lehce nepochopitelný. Výstava nabízí nahlédnutí do trošku jiného světa -světa fotografie a fantazie. Fotografie budou doprovázet plastiky Petra Schela z Českých Budějovic a básněmi Věry Bukvaldové, původem z Uherského Hradiště.

 

O autorech:
Květa Lutnerová se fotografování se věnuje od mládí, původně ještě analogové fotografii a klasickému vyvolávání v temné komoře. V letech 1997-2000 absolvovala Pražskou fotografickou školu. Od r. 2003 je členem Fotostřediska Havlíčkův Brod. V současné době se věnuje již pouze digitální fotografii. Zúčastňuje se společných akcí a výstav havlíčkobrodského Fotostřediska a věnuje se převážně volné tvorbě. "Fotografie je pro mě krásným koníčkem s nekonečnými možnostmi vytvoření dalších a dalších snímků. Vše mě inspiruje a ráda se nechávám vším inspirovat."

Miroslav Kodrle začal fotografovat začal asi ve 14 letech. Členem brodského fotoklubu jeod roku 1976. Fotí různé žánry, od aktů po krajinu a reportáž. Uspořádal několik autorských výstav. V současné době se věnuje fotografování aktů aaranžované fotografii.

Petr Schel žije a pracuje v ústraní v malé obci, mezi Českými Budějovicemi a Českým Krumlovem. Vystudoval Střední pedagogickou školuv Prachaticích, Střední umělecko-průmyslovou školu sv. Anežky v Českém Krumlově, obor restaurování kamene, kde později působil po ukončení studia jako pedagog. V současné době se věnuje výhradně volné plastice a vlastním výtvarným a hudebním projektům.

Věra Bukvaldová píše básničky už od dětství, většinou jendo "šuplíku". Psané slovo, ve všech formách, je jejím velkým koníčkem a sama říká, že se vypisuje ze smutků, radostí i nadějí.

 

Druhá výstava má název PODOBY ZNÁMÉ A NEZNÁMÉ. Autoři Cai Zhiyi , čínský fotograf a Zdeněk Hrabica , český spisovatel o své výstavě říkají: Asi deset let jsme hledali a nalézali tváře. Tváře známé a neznámé. Hledali jsme portréty pro fotografický objektiv. Trochu bez ladu a skladu. Bez abecedního pořádku.Tvář může být ryzí, může být i v masce. Nemusí se líbit, může se i ošklivit. Někomu může vadit tvář jiného, může těšit a zároveň klást otázky - proč on a proč ne jiný. Závist je lidskou vlastností. Sebehodnocení se nedá seřadit podle pravítka. Šanghajský rodák Cai Zhiyi a rodilý Jihlavák jsme si na sebe ušili bič. Nikdo nám na jeho upletení nic nedal. Jenom jednou jsme byli na pražském Hlavním nádraží okradeni o všechny aparáty a stali se z nás v tu chvíli kostelní myši. Hodně jsme však zbohatli. Hodně jsme se jeden od druhého naučili; navzájem nás odsebe dělí věk, jazyk, písmo, zvyky, vkus a rozděluje nás i jiná životní zkušenost. Poznání prospívá.

Občas jsme chtěli při společné práci hodit flintu do žita a skončit. Jenže jsme muži. Muži se zpravidla nevzdávají. S pochopení jsme našli prezidenty, dělníky, sochaře ,hejtmana, fotografa, malíře, sportovce, česko-australskou výtvarnici, skláře, kováře, lékaře, truhláře, bonsaistu, „kandidáta letu do vesmíru“, mořeplavce, herce, spisovatele, básníka, historika, ženy a muže skromné i exhibicionisty. Vinné i nevinné, bez hříchu i se hříchem. Hoď po mně kamenem. Každému jsme položili otázku kréda života a optali se, jak sami pohlížejí nasebe sama. Několik jich odpovědělo mlčením. Konečným výsledkem je fotografie portrétu. Portrét by měl dát i konečnou odpověď. Měl by promluvit. Ke každému jinak, rovnost pohledu by byla jenom jedna velká nuda.

 

Obě výstavy budou zahájeny společnou vernisáží v pátek 5. ledna 2018 od 17 hodin. Zazpívá Kristýna Lutnerová, úvodní slovo bude mít Stanislav Novotný – předseda fotostřediska Havlíčkův Brod a autoři.

 

Všichni jsou srdečně zváni

Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod
příspěvková organizace Kraje Vysočina
Havlíčkovo náměstí 19
580 01 Havlíčkův Brod
Tel.: 569 429 151, 731 489 022
E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.muzeumhb.cz
www.vysocina-kultura.cz
www.karelhavlicek.cz
Kontaktní osoba: MgA. Jiří Jedlička – 731 489 022

Místo konání

Místo konání:
Muzeum Vysočiny - Havlíčkův dům
Ulice:
Havlíčkovo náměstí 19
PSČ:
580 01
Město:
Havlíčkův Brod
Stát:
Stát: cz

Partnerské weby