Úvod > Výstavy a akce > Kalendář všech akcí > Výstavy > OTAKAR ŠTÁFL- Čechoslovák a brodský patriot

Email Tisk

Akce 

Název akce:
OTAKAR ŠTÁFL- Čechoslovák a brodský patriot
Kdy::
20.04.2018 - 01.07.2018
Místo konání:
Muzeum Vysočiny - Havlíčkův dům - Havlíčkův Brod
Kategorie:
Výstavy

Popis

Otakar Štáfl - Čechoslovák a brodský patriotMuzeum Vysočiny Havlíčkův Brod a Štáflova Chalupa 20. 4. – 1. 7.2018
V rámci oslav 100. výročí založení Československé republiky připravilo Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, ve spolupráci s Dr. Václavem Šplíchalem a Ing. Pavlem Peškem výstavu věnovanou jednomu z nejvýznamnějších rodáků a velkému patriotovi Brodu malíři, grafikovi a znalci Vysokých Tater Otakaru Štáflovi, který je spolu s manželkou Vlastou, nevšedním příkladem dobré spolupráce mezi Čechy a Slováky. Vernisáž výstavy se uskuteční v pátek 20. dubna od 17 hodin.

Štáfl milovalsvé rodné město a brodským iniciativám věnoval spoustu svého času a energie.Byl u všeho důležitého, co se v Německém Brodě, po vzniku Československa událo, ačkoli již od roku 1903, kdy zběhl z gymnaziálních studií do malířské školy Ferdinanda Engel müllera, žil trvale v Praze. Měl lví podíl na odhalení sochy Karla Havlíčka Borovského v roce 1924, v roce 1935spolupracoval na výstavě 200 let gymnázia a výstavě věnované Karlu Havlíčkovi Borovskému. Inicioval a spolu realizoval dosud největší havlíčkovskou výstavu v pražském Belvederu v roce 1936, vyvíjel aktivity k vybudování divadla v Brodě. To je výčet jen nejdůležitějších aktivit občana Štáfla,jimiž projevil vztah k rodnému městu. Ruku se společenskými aktivitami šlai jeho výtvarná tvorba, akvarely starých brodských uliček, olejomalby okolníkrajiny, linoryty, plakáty, ex libris..

Stejně vřelývztah měl Otakar Štáfl k Praze, jíž vděčil za řadu významných kontaktů ipracovní uplatnění. I zde vyvíjel množství různých aktivit, nad jejichž rozsahem a významem lze jen nevěřícně kroutit hlavou. V roce 1913 režíroval a hrál v jednom z prvních českých filmů s názvem „Konec milování“, který uchovává Národní filmový archiv. Režíroval a hráli v dalších, bohužel nedochovaných filmech druhé nejstarší filmové společnosti ASUM. Jako grafik a spolu organizátor se v roce 1913 podílel na divadelním představení Národního divadla v přírodním divadle v pražské Šárce, kde byla cca před 18 tisíci diváky uvedena Prodaná nevěsta. Jeho hlavní činností však byla ilustrace dětských knih, malování a práce grafika v nakladatelství Politika.

Ve dvacátých letech objevil Otakar Štáfl další svoji velkou lásku Vysoké Tatry, které mu učarovaly již před válkou, a kde byl spolunájemcem chaty u Popradského plesa. V Tatrách Otakar inicioval první letecké natáčení Vysokých Tater. Film Aeroplánem nad Tatrami získal v roce 1931 na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách cenu Grand prix! Se svojí druhou ženou Vlastou, která byla vynikající horolezkyní, spisovatelkou pohádek a dívčích románů, trávili ve Vysokých Tatrách pravidelně téměř polovinu roku. Vlasta lezla poskalách a Otakar lezl navíc ještě s malířským náčiním, aby mohl zachycovat vrcholky Tater a pohledy do hlubokých údolí. Oba také byli svědky řady neštěstí svých kamarádů horolezců a zřejmě tam byl počátek jejich aktivity na založení symbolického cintorínu – hřbitova obětí hor. S pomocí Alojze Lutonského, tehdejšího tajemníka Tatranskej komisie Klubu československých turistov, Otakarova otce Josefa a řady dalších dobrovolníků z Čech i Slovenska se jim podařilo vystavět kapličku s padesátkou detvanských křížů a symbolický hřbitov se jmény obětí, který je na svém místě doposud. Hřbitov je zároveň trvalou památkou i na Otakara a Vlastu Štáflovy, kteří tragicky zahynuli 14.února 1945 ve svém pražském bytě v Mánesově ulici, při leteckém náletu na Prahu. I oni zde mají svojí bronzovou plaketu.

Na výstavu poskytli materiály Moravský zemský archiv-Státní okresní archiv v Havlíčkově Brodě, Národní filmový archiv v Praze, Múzeum v Popradě, Podtatranská galéria v Popradě, Štátny archív v Prešove - pracovisko Archív Poprad.

Doprovodné akce: 1. června bude na náměstí v Havlíčkově Brodě probíhat promítání čtyř filmů, jejichž vznik Otakar Štáfl inicioval, akce proběhne v rámci Muzejní noci.

Vernisáž výstavy se uskuteční v pátek 20. dubna od 17 hodin. Část výstavy bude umístěna rovněž ve Štáflově chalupě. V průběhu května bude otevřena také inovovaná expozice Otakara Štáfla ve Štáflově baště.

Těšíme se na Vaši účast!

Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod
příspěvková organizace Kraje Vysočina
Havlíčkovo nám. 19
580 01 Havlíčkův Brod
www.muzeumhb.cz
tel.:569 429 151
Kontaktní osoba:
MgA. Jiří Jedlička
Kurátor, ředitel
tel. +420 731 489 022, 569 429 151
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript


Místo konání

Místo konání:
Muzeum Vysočiny - Havlíčkův dům
Ulice:
Havlíčkovo náměstí 19
PSČ:
580 01
Město:
Havlíčkův Brod
Stát:
Stát: cz

Partnerské weby