Edukační programy

Nabídka edukačních programů pro 1. pololetí  2022/2023

Tato nabídka je určena větším skupinám, respektive školám, domškolákům, lesním klubům atd.
V případě zájmu o program pro jednotlivce navštivte sekci pro děti zde.

17. 10. – 21. 10. 2022
Jak pejsek s kočičkou slavili 28. října – stínové divadlo s tvořivou dílnou
(MŠ, ZŠ 1. stupeň)
S námi se ve tmě bát určitě nebudete, protože právě díky ní budete moci spatřit kontrastní projekci, respektive stínohru jedné z méně známých pohádek O pejskovi a kočičce. V druhé části programu si vyrobíme papírovou loutku pejska či kočičky s praporkem. Tak neváhejte a svátek 28. října pojďte oslavit s námi!
Délka programu 60 min.

24. 10. – 15. 1. 2023
Národnostní menšiny na Havlíčkobrodsku a jejich svátky
Program představí žákům vánoční a novoroční zvyky našich spoluobčanů pocházejících z Mongolska, Vietnamu a Ukrajiny. Žáci se formou různých aktivit a úkolů seznámí i s dalšími informacemi a zajímavostmi těchto tří kultur. V rámci výstavy si budete moci prohlédnout sváteční oděvy a výzdobu, poslechnout tradiční hudbu a nahlédnout do tajů jazyků a písma.

Menšiny menším (MŠ, 1. st. ZŠ)
V rámci edukačního programu se seznámíme se základními informacemi a zajímavostmi o vietnamských, mongolských a ukrajinských menšinách. Společně se také dozvíme, jaké mají tyto menšiny vánoční a novoroční tradice. V druhé polovině programu čeká na děti kreativní dílna, vyrobíme si koláž, kde pomocí obrázků a jednoduchých textů či symbolů zachytíme své nabyté dojmy z jednotlivých kultur. Součástí programu je i prohlídka výstavy a možnost vyzkoušet si další poznávací aktivity.
Délka programu 60 min.

Menšiny větším (2. st. ZŠ, SŠ)
Pro starší žáky bude připravena krátká komentovaná prohlídka výstavou. Další část programu bude věnovaná bližšímu poznání prezentovaných menšin. Studenti budou pracovat ve skupinách s textovým a obrazovým materiálem. Seznámí se se základními informacemi a zajímavostmi o konkrétní menšině. Jaké jsou životní podmínky na Ukrajině, v Mongolsku či Vietnamu? I to bude tématem našeho programu, který nám pomůže pochopit důvody migrace těchto menšin do České republiky. Kromě srovnávání životních podmínek nás bude čekat i téma komunikace, kdy se zaměříme na skrytá úskalí v komunikaci příslušníků dvou různých kultur. Skrze konkrétní životní příběh se spolu vžijeme do nelehké situace člověka, který se rozhodl žít v cizí zemi a poznáme, jak krátkozraké je soudit člověka podle vzhledu a sociálního statusu.
Délka programu 60 minut.

12. 12. – 22. 12
Zajíc a vánoční hvězda – stínové divadlo (MŠ, 1. st. ZŠ)
Zvířátka v lese se připravují na Vánoce, ale co když vše nejde, jak má, a sháníte něco na poslední chvíli? Přijďte s dětmi shlédnout stínové divadlo a zažijte krátké vánoční dobrodružství jednoho zajíčka a jeho přátel. V druhé části programu si vyrobíme vánoční hvězdu z papíru.
Délka programu 60 minut.

3. 1. – 2. 7. Jaroslav Hašek (MŠ, 1. a 2. st. ZŠ, SŠ)
Program připomene osobnost Jaroslava Haška v rámci výročí 100 let od jeho smrti.