3x Doležal

9.9. - 8.10.

Zveme Vás na výstavu 3x Doležal. Představí se vám tři generace umělců a řemeslníků.

Vernisáž proběhne 10. září 2020 v Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod od 17:00 hodin.

Havlíčkobrodský rodák Karel Doležal, jeden z originálních malířů Vysočiny, slaví sedmdesátku. Vyučil se malířem pokojů. V 70. letech se v Praze živil jako hospodský. Třikrát usiloval o přijetí na Akademii výtvarných umění. V rámci přípravy chodil od roku 1972 na pražskou Lidovou malířskou akademii, kde ho ovlivnil malíř Petr Hana. Tam se formovalo Doležalovo vnímání krajiny. Absolvoval dvouletý kurz restaurování kamene a pracoval v Národní Galerii v Praze. V roce 1986 se vrátil a působil na Vysočině jako restaurátor.

V jeho tvorbě jsou nejčetnější krajiny, které v pozdějších letech prolínají až k abstrakci. Je ale také autorem zátiší, portrétů a biblických námětů. Pracuje akvarelem i olejem. Opakovaně vystavoval v Havlíčkově Brodě, ale i v Praze.

Po pádu komunismu vedl místní Křesťanské společenství jako pastor. S rodinou žije na Perknově.

Jeho malby na výstavě doprovází kovářská tvorba jeho otce Františka Doležala (1927–2011). Vyučil se kovářem ve Veselém Žďáře. V padesátých letech koval koně na státním statku na Rozkoši, pak pracoval v různých podnicích. Realizoval řadu prací z umělecké kovařiny ve městě a okolí. Na výstavě je zastoupen svícny, které svými elementárními tvary prozrazují autorův cit pro materiál i vkus.

Třetí generaci výtvarníků mezi Doležaly představuje nejmladší Karlův syn David (* 2011). O tom, že má talent, se může přesvědčit každý návštěvník výstavy.

Výstava v havlíčkobrodském muzeu ukazuje tvorbu zakotvenou v rodném kraji i v rodině. Karel Doležal patří k pokorným výtvarníkům, za jehož snivými, hlubokými, často až lapidárními krajinami je cítit víru v Boha Stvořitele.

← Zpět na přehled