Objevujte

Mattioliho Herbář

Zobrazit článekJiž v roce 1544 vydal významný italský lékař a učenec Pietro Andrea Mattioli v Benátkách svůj Herbář neboli Bylinář jako komentář k překladu latinského textu De materia medica (Pedacius Dioskurides), a v roce 1554 vychází již jako samostatné rozšířené vydání. Téhož roku přichází Mattioli do Prahy jako osobní lékař arciknížete Ferdinanda Tyrolského a v roce 1562 vychází další rozšířené,…

Více informací

Jan Žižka v obraze

Zobrazit článekLetošní rok je významně spojený s Janem Žižkou, který před 600 lety skonal u nedaleké Přibyslavi. Na tohoto husitského vojevůdce pamatují dějiny až do dnešních časů – nejinak tomu bylo i v 1. polovině 20. století, kdy vzniklo několik obrazů uložených v muzejní obrazové sbírce. Přijďte si připomenout Jana Žižku v proměně 20. století na konferenci v pondělí 17. června!

Více informací

Foto z meziválečného období

Jak vznikalo muzeum

Zobrazit článek„Zvláště nárožní arkýřový pokoj je zcela věrným obrazem, jak vypadal onoho neblahého dne, 16. prosince 1851, kdy byl z něho Karel Havlíček do Brixenu vyvezen. Tytéž postele, týž noční stolek, táž almara, o níž Havlíček říkával, že jest tak veliká, že by se v ní mohla tancovat čtverylka…“ Takto popisoval muzejník František Petr v roce 1926 instalaci první…

Více informací

Kam kráčíš, Brode?

Historické plány, jako je tento z roku 1892, ukazují někdejší situaci i výhledy Německého Brodu.

Více informací

Fragment dřevěného vodního kola: unikátní nález

Fragment dřevěného vodního kola, který byl nalezen při stavbě jihovýchodním obchvatu Havlíčkova Brodu, je prvním přímým dokladem tzv. korečníkového vodního kola pro pohon rudního mlýna ve 13. století na území střední Evropy. Je to zcela mimořádný objev. Mlýnské kolo bylo sestaveno z desek, které tvoří postranní věnce spojené kolíky.

Více informací

Mariánský květen

Květen bývá katolíky považován za měsíc Panny Marie. Jedním z mariánských objektů ve sbírkách našeho muzea je Immaculata, jejímž autorem je Filip Sancto Hermanno. Plastika z 18. století znázorňuje Pannu Marii se sepjatýma rukama, jak ve zlatém plášti a čepci stojí na stříbrné polokouli a zašlapává hada.

Více informací

„Prase“ 501

Čezeta 501 přezdívaná „prase“ je součástí aktuální Výstavy československých motocyklů.

Více informací

První benzinky v Brodě

První čerpací stanice byla v Brodě na rohu dnešní Masarykovy a Humpolecké, další mohli motoristé využít i v Dolní ulici.

Více informací

Zakladatelka zdejšího gymnázia

Kateřina Barbora Kobzinová (1673-1730) patří mezi výrazné postavy našeho města. Ne nadarmo se po ní jmenuje i jedna z ulic v širším centru Havlíčkova Brodu.

Více informací

Pohárek s granátem

Pohárek na likér se vsazeným českým granátem byl prvním přírůstkem do muzejní sbírky věnované sklu.

Více informací

Nenechte si nic ujít

Máte-li zájem dostávat emailové pozvánky na akce pořádané muzeem (případně výzvy ke spolupráci) přihlašte se k odběru. Více o ochraně osobních údajů naleznete zde.

Sledujte nás!