Dny otevřených ateliérů na Vysočině

Přijměte naše pozvání na výjimečnou akci Dny otevřených ateliérů na Vysočině, která se v našem kraji uskuteční v sobotu 7. a neděli 8. října 2023.

➡ Již po třinácté otevře dveře svých ateliérů, dílen a tvůrčích prostor více než stovka umělců z celého Kraje Vysočina. Nejedná se pouze o profesionální umělce, kteří se uměleckou tvorbou živí, ale i o amatéry, pro které je umění radostí a potěšením.

➡ Budete moct navštívit i muzea a galerie po celém kraji, která vám zprostředkují umělecký zážitek. V neposlední řadě jsou součástí akce i některé základní umělecké školy či jiné zájmové útvary, které vychovávají mladou generaci umělců. Vstup do všech ateliérů je v rámci akce zdarma.

➡ Akce proběhne i v dalších dvou krajích České republiky a také v Dolním Rakousku. Myšlenka Dnů otevřených ateliérů pochází právě ze spolkové země Dolní Rakousko, kde se akce pořádá od roku 2003.

➡ Mottem letošního ročníku je Krása umění, protože „slovem krásný a dalšími, obdobnými výrazy – půvabný, hezký, ušlechtilý, nádherný či skvělý – většinou označujeme něco, co se nám líbí.” Právě takto definuje krásu ve své knize Dějiny krásy italský estetik, filozof a spisovatel Umberto Eco. Návštěvník ať už ateliéru či výstavy je do jisté míry kritik umění. To se mu líbí, to naopak ne. Mnohdy si možná klade otázku, proč to daný umělec vůbec dělá, když to není hezké. Nemůže být však zajímavé zjišťovat jak to mají s krásou ostatní? Dny otevřených ateliérů jsou skvělá příležitost pro hledání odpovědí na tuto otázku.

➡ Záštitu letošního ročníku převzal Mgr. Roman Fabeš, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů. Akci organizuje Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod.

➡Více informací o zúčastněných ateliérech naleznete na stránkách www.doavysocina.cz a sociálních sítích (facebook.com/doavysocina), (instagram.com/doa_vysocina).

Myslíme, že Dny otevřených ateliérů (DOA) jsou skvělá příležitost pro vzájemné sdílení ideálů krásy.