ELEMENTΔSKLO – Matérie fantazie/Historie za sklem

Výstavy k dějinám sklářství a současné sklářské tvorbě či informace k chystanému sklářskému sympoziu – vše naleznete na webu SKLO NA VYSOČINĚ. Projekt realizovali odborníci z našeho Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod.

Element sklo. Pod tímto názvem připravilo Muzeum Vysočiny Třebíč ve spolupráci s partnery v Jižních Čechách a Dolním Rakousku unikátní projekt věnovaný historii i současnosti místní sklářské výroby. Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě bude od 18. 2. 2021 do 15. 8. 2021 hostit výstavu Matérie fantazie, která představí instalaci autorské tvorby sklářských výtvarníků, design a výrobu, ale také práce studentů specializovaných středních škol. Instalované objekty zahrnou jak čiré, tak broušené duté sklo, osvětlovací tělesa, nebo jedinečné tavené plastiky.

Pod názvem Historie za sklem, přivítá od 1. 4. 2021 do 31. 8. 2021 zájemce o historické sklo Hrad Ledeč nad Sázavou. Přímá sklářská tradice je totiž v tomto regionu dlouhá už 400 let. Návštěvník se zde dozví nejen o technice výrobě skla, ale také o módních vlivech a oblíbených výrobcích v různých obdobích až do současnosti. Součástí výstavy jsou také osudy několika sklářských rodů pohybujících se mezi Čechami a Rakouskem. Vystavené předměty jsou ukázkou vývoje od gotické číšky až po průmyslově vyráběné lustry. Zajímavostí jsou mimo jiné třeba skleněné páteříky oblasti Pacovska. Zejména mladší návštěvníci ocení dioramatické ukázky z prostředí sklářských hutí a brusíren. Výstava zatím zůstává zavřená z důvodu zákazu skupinových prohlídek.

1. 6. – 31. 8. 2021 HISTORIE ZA SKLEM

Hrad Ledeč nad Sázavou