Marta Morice – Oceán lesa – 5. 2. až 20. 3. 2022

  • vernisáž: 4. 2. 2022 v 17 hodin, Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod
  • trvání výstavy: 5. 2. – 20. 3. 2022
  • kurátorka: Veronika Marešová (působící v GASK – Galerie Středočeského kraje, Kutná Hora)

Marta Morice (* 1971), rodačka z Pohledu na Havlíčkobrodsku, dlouhodobě žijící ve Francii (Lorient v Bretani), se věnuje malbě, kresbě, fotografii a videoartu. Vystudovala FaVU VUT v Brně. Od roku 2008 střídavě vystavuje v Čechách a ve Francii. Nakladatelství Argo vydalo v roce 2017 její publikační počin – grafický román/komiks Rozvědčík, odhalující zákulisí velkých historických událostí v období studené války. Její díla jsou zastoupena v privátních sbírkách v ČR i v zahraničí.

Marta Morice představí svou aktuální tvorbu na výstavě Oceán lesa v budově Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod, jež tematicky navazuje na její poslední výstavní prezentaci v roce 2018 Pod hladinou lesa v Galerie Makráč ve Výzkumném ústavu makromolekulární chemie AV ČR v Praze.

Koncepce Oceán lesa seznámí diváky s vybraným souborem abstraktních biomorfních akvarelů monumentálních i intimnějších formátů, ve kterých autorka propojuje magické světy podmořských hlubin bretaňského pobřeží a hluboké smrkové lesy Vysočiny. Její akvarelové malby přecházející místy v objekty přinášejí zcela osobitý vizuálně gestický přístup, dynamiku a intelektuální podtext zároveň. Gradujícím momentem výstavy bude jedenáctiminutové video Concessions, jež vzniklo ve spolupráci s vědeckým výzkumným ústavem Ifremer v bretaňském Lorientu.  Podmořské záznamy z výzkumu chování ryb kolem nastražené návnady umělkyně volně zpracovala do imaginativní paralely hlubiny lesa a hlubiny oceánu.

Součástí výstavního projektu M. Morice je také chystaná autorská intervence Utajená rekurze do stálé expozice Muzea Vysočiny věnované osobnosti Karla Havlíčka Borovského.

Doprovodný program k výstavě:

  • Workshop pro školy: 10. 2. 2022 od 8 do 13 h.
  • Komentovaná prohlídka s Martou Morice a kurátorkou Veronikou Marešovou a poté workshop pro veřejnost 10. 2. 2022 v 16 h.