Deník Willyho Mahlera

V letech 1942-1944 si v Terezíně vedl deník havlíčkobrodský rodák Willy Mahler. Pocházel z rodiny Mahlerů, která vlastnila v Horní ulici čp. 40 obchod se smíšeným zbožím. Byl posledním starostou židovské náboženské obce v Německém Brodě a připadla mu tedy nevděčná role rozesílat svým souvěrcům protižidovská nařízení vzešlá z nacistického teroru. Spolu s ostatními brodskými židovskými rodinami byl deportován do Terezína v červnu 1942.
V deníku popisuje marasmus každodennosti v ghettu, své vztahy se ženami, kulturní život a akci zkrášlování, která měla před světem zastřít pravé cíle nacistů. Na motivy deníku sepsal Arnošt Goldflam divadelní hru Sladký Theresienstadt aneb Vůdce daroval Židům město, v níž se zabývá tragickou kapitolou nahrávání propagandistického filmu v Terezíně.
Willy Mahler byl z Terezín deportován jedním z posledních transportů na konci září 1944 do Osvětimi. Válku nepřežil, zahynul na začátku roku 1945. Deník je nyní uložen v Archivu Památníku Terezín.
Na snímcích obchod rodiny Mahlerovy a Willy Mahler před válkou.
Již tento pátek se můžete s deníkem seznámit v krátké inscenaci v Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod. Pozvánku naleznete zde