Meč se zlomenou čepelí

Před rokem 1960 byl v Havlíčkově Brodě, v korytě řeky Sázavy, nalezen meč se zlomenou dvousečnou čepelí. Celková délka zbraně je 93, 5 cm a síla čepele je v nejširším místě u záštity 7 mm (obr. 1). Meč doprovázela výrazně zdobená hlavice, vyrobená z kovu mosazného zabarvení ( obr. 2). Do nálezového souboru patří ještě torzo dřevěné rukojeti se stopami po ovinutí drátem a pět fragmentů zdvojeného ovinovacího drátu ze žlutavého kovu (obr. 3 a 4).

Nález je, na základě srovnávací typologie, datovaný do průběžného 15. století. Místo nálezu meče je bohužel určeno pouze přibližně. Z roku 1931 máme krátkou zmínku o nálezu meče, který byl učiněn „při kopání základů nových jatek“. Není však jasné, zda se zápis vztahuje k tomuto konkrétnímu meči. Nelze vyloučit souvislost nálezu s událostmi z roku 1422, kdy husité v čele s Janem Žižkou zahnali vojsko Zikmunda Lucemburského z Čech na Moravu a dobyli Havlíčkův (tehdy Německý) Brod.

K šestistému výročí úmrtí Jana Žižky v nedaleké Přibyslavi, se bude letos v Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod konat konference o proměně Žižkova obrazu v odborném diskurzu.