Národnostní menšiny na Havlíčkobrodsku a jejich svátky

Výstava „Národnostní menšiny na Havlíčkobrodsku a jejich svátky“ má za úkol seznámit širokou veřejnost s vánočními a novoročními svátky našich spoluobčanů pocházejících z Mongolska, Vietnamu a Ukrajiny. Budete si moci prohlédnout sváteční oděvy a výzdobu, poslechnout tradiční hudbu a nahlédnout do tajů jazyků a písma.

V rámci výstavy proběhly tyto akce:

14. 10. 2022 17:00 vernisáž výstavy

20. 10. 2022 17:00 Vietnamský čtvrtek  Tento program se uskutečnil v rámci výstavy Národnostní menšiny na Havlíčkobrodsku a jejich svátky. Večer začal krátkou přednáškou o vietnamské kultuře a na ní navázal program s ukázkou krojů a tradičních tanců. Ochutnat jste rovněž mohli některá klasická vietnamská jídla. Na tento večer plný příjemných lidí, krásných barev a exotických tanců budeme v muzeu rádi vzpomínat. Velký dík patří panu Hoa Doanovi a celému Vietnamskému spolku na Jihlavsku z.s., kteří se postarali o veškerý program.

Dále se můžete těšit na:

27. 10. 2022 17:00 Mongolský čtvrtek

Program začne krátkou přednáškou o mongolské kultuře, následovat bude koncert mongolského hrdelního zpěvu a představení hadí ženy. Nebude samozřejmě chybět ani ochutnávka tradičního jídla a ukázka slavnostních krojů. Všichni jsou srdečně zváni!

3. 11. 2022 17:00 Ukrajinský čtvrtek

22. 11. 2022 od 17:00 Čtrnáct barev Vánoc – přednáška PhDr. Jany Polákové, Ph.D.

V naší republice žijí vedle české majority zástupci čtrnácti národnostních menšin, cizinců a představitelů různých národů. Také z hlediska náboženství není naše země homogenní – najdeme mezi námi osoby hlásící se k nejrůznější víře nebo považující se za ateisty. Slaví všichni Vánoce? A když ne, dostávají dárky někdy jindy? Nosí všude dárky Ježíšek? Prožívají Vánoce v každé rodině stejně? Mají všichni na Štědrý den ozdobený stromeček a smaženého kapra? Odpovědi na podobné otázky nabídne přednáška etnoložky a kurátorky Etnografického ústavu Moravského zemského muzea PhDr. Jany Polákové, Ph.D.

K výstavě je připravený edukační program pro mateřské, základní a střední školy.
Bližší informace k akcím budou zveřejněny na začátku října 2022.